Jej dziedzictwo będzie trwać wiecznie. Fakty o Tinie Turner, które dowodzą, że jest prawdziwą królową.

Świat muzyki został wstrząśnięty śmiercią Tiny Turner, Królowej Rock 'n’ Rolla, w wieku 83 lat. Pomimo jej odejścia, niezwykłe muzyczne dziedzictwo, które pozostawiła, będzie trwać wiecznie. Tina Turner przez ostatnie dziewięć lat walczyła z rakiem jelita grubego, a ta walka w końcu zabrała jej życie.

Na cześć tej niezwykłej artystki, która symbolizowała całą muzyczną erę swoim niezależnym duchem, redaktor naczelny postanowił podzielić się intrygującymi, niekonwencjonalnymi i mniej znanymi faktami na jej temat.

1. Tina Turner, znana jako Królowa Rock 'n’ Rolla, nie nosiła prawdziwego imienia. Urodzona jako Anna May Bullock, rozpoczęła swoją karierę muzyczną w 1957 roku jako „Little Anne” w zespole Ike’a Turnera, „Kings of Rhythm”. Dopiero trzy lata później, w singlu „A Fool in Love”, wykonanym razem z Ike’em, przyjęła imię „Tina Turner”.

2. Jako część zespołu Ike & Tina Turner Revue, Tina współtworzyła jedno z najbardziej komercyjnie udanych duetów w historii Stanów Zjednoczonych. Ich muzyka czerpała inspirację od tak znanych artystów jak The Rolling Stones, David Bowie, Sly Stone, Janis Joplin, James Brown, Ray Charles, Elton John i Elvis Presley.

3. Niezłomny duch Tiny Turner był widoczny od jej młodości. Udało jej się jednocześnie być członkiem drużyny cheerleaderek i grać w szkolnej drużynie koszykówki. Przed zdobyciem sławy pracowała jako sprzątaczka i pomoc pielęgniarska w szpitalu Barnes-Jewish.

4. Turner często określała siebie jako „buddyjską baptystkę”, odzwierciedlając swoje wychowanie w kościele baptystycznym, gdzie jej ojciec pełnił funkcję diakona, oraz swoją późniejszą konwersję na buddyzm w dorosłym życiu. W 2016 roku otwarcie określiła się jako buddyjska.

5. W 1988 roku Tina Turner wyruszyła w trasę koncertową z albumem „Break Every Rule”. Podczas swojego koncertu w Rio de Janeiro osiągnęła niezwykłe osiągnięcie, trafiając do Księgi Rekordów Guinnessa jako artystka solowa z największą płatną publicznością, sprzedając 180 000 biletów. Ten rekordowy występ przekroczył rekord Franka Sinatry z 1980 roku.

6. Tina Turner została uhonorowana 12 nagrodami Grammy w swojej karierze. Warto zaznaczyć, że jest jedyną artystką, która otrzymała jednoczesne nominacje do nagród Grammy w kategoriach pop, rock i R&B.

7. Magazyn Rolling Stone docenił ogromny talent Tiny Turner, umieszczając ją na prestiżowej liście „100 Największych Artystów Wszech Czasów”, zajmując miejsce #63.

8. Niezwykłe jest to, że Tina Turner należy do nielicznych artystów, którzy zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame dwukrotnie. Po raz pierwszy została wprowadzona w 1991 roku jako część duetu z Ike Turnerem, a następnie w 2021 roku jako solowa wokalistka.

9. W jej rodzinnej stanie Tennessee została dedykowana droga, nazwana „Tina Turner Highway”, aby uhonorować jej dziedzictwo.

10. Poza karierą muzyczną, Tina Turner spróbowała swoich sił również w aktorstwie i zdobyła pozytywne recenzje zarówno od krytyków, jak i widzów. Warto zaznaczyć, że pojawiła się w rockowym musicalu „Tommy” z 1975 roku, opartym na albumie o tej samej nazwie grupy The Who. Jej najbardziej znaczącą rolą było wystąpienie jako Aunt Entity w filmie „Mad Max: Poza Grą” („Mad Max: Beyond Thunderdome”).

Like this post? Please share to your friends: