Jak obecnie żyje dziewczynka, która urodziła się osiem lat temu bez nosa?

Tessa, jak każde dziecko, uwielbia tańczyć, robić psikusy, bawić się, spacerować na zewnątrz, jeździć na rowerze, itp. Jest najzwyklejszą dziewczynką, tylko że urodziła się bez nosa.

Od urodzenia lekarze zdiagnozowali u niej aplazję – to wrodzone braki jakiejś części ciała lub narządu, w tym przypadku nosa. To dość rzadka choroba, na świecie jest około 100 osób z tą cechą.

Mimo że Tessa nie ma węchu, nie posiada zatok, nadal potrafi kaszleć, kichać i nawet przeziębia się.

Mimo wszystkich trudności, z jakimi dziewczynka musiała się zmierzyć od urodzenia, jest pogodna.

Początkowo rodzice byli wstrząśnięci tym, że ich córka nie ma nosa, ale potem przyzwyczaili się i wcale nie widzieli jej jako innej od innych dzieci.

Informację, że dziewczynka urodzi się z taką cechą, małżonkowie dowiedzieli się podczas badania ultrasonograficznego, które pokazało nieprawidłowy profil twarzy. Przyszłym rodzicom zaproponowano przerwanie ciąży, ale odmówili, a urocza Tessa przyszła na świat, tak, nie taka jak wszyscy inni, ale to nie znaczy, że jest gorsza od innych.

Aplazja nie jest jedynym problemem dziewczynki, urodziła się z chorobą serca i chorobą oczu. W wieku 11 miesięcy przeszła operację usunięcia zaćmy w lewym oku, ale z powodu powikłań to oko wciąż nie widzi.

Lekarze również przeprowadzili tracheotomię, aby Tessa mogła oddychać podczas jedzenia i snu.

Tessa będzie miała jeszcze wiele operacji. W miarę dorastania powinno się jej zakładać protezy nosa. Ostatnia proteza ma być wykonana w okresie dojrzewania.

Mimo wszystkiego Tessa nigdy nie traci ducha, dorasta jako radosne, ciekawskie i bardzo towarzyskie dziecko. Rodzice zapewniają małą, że jest najzwyklejsza, a starsza siostra i brat również nie pozwalają Tessie zniechęcać się.

Like this post? Please share to your friends: