„Tak ogromne i imponujące”: Stolarz spędził dwie dekady, budując olbrzymią Arkę

Niezależnie od wyznawanej wiary chrześcijańskiej czy nie, oddanie Johana Huibera, holenderskiego konstruktora, jego fascynującemu projektowi zasługuje na uznanie.

Wychowywany w otoczeniu wody w prowincji Noord-Holland, fascynacja oceanem Johana z dzieciństwa przyjęła duchowy obrót, gdy w wieku 24 lat zwrócił się do Boga.

Dziewięć lat później żywe marzenie o niszczycielskiej powodzi, która przetoczyła się przez Niderlandy, skłoniło Johana, zawodowego stolarza, do podjęcia niezwykłej misji – budowy Arki Noego.

W 1992 roku Johan zagłębił się w intensywne badania nad Arką Noego, czytając Biblię, korzystając z literatury fachowej i oglądając filmy, aby zapewnić autentyczną replikę.

Jego początkowa Arka, zbudowana w latach 2005-2007, miała długość 70 metrów i kosztowała 1 milion euro. Żeglowanie nią po Niderlandach przez 3,5 roku było dopiero początkiem.

W 2013 roku Johan osiągnął jeszcze większy sukces – ukończenie Arki Johana! Ta kolosalna arka, wznosząca się na siedem pięter, zajęła cztery lata budowy.

Obecnie cumuje w Dordrecht, w Holandii, ma imponujące rozmiary: 119 metrów długości, 30 metrów szerokości i 23 metry wysokości. Zbudowana kosztem ponad 4 milionów euro, spoczywa na stalowej platformie złożonej z 21 barek.

Chociaż może być holowana wzdłuż śródlądowych dróg wodnych przez holowniki, przekraczanie oceanów wymaga transportu na pomoście lub statku. Arka Johana jest znaczącą atrakcją, którą w ciągu ostatnich czterech lat odwiedziło ponad 280 000 gości.

Wewnątrz arka ukazuje się jako wystawa o naturalnych rozmiarach z wieloma piętrami, opowiadająca oparte na Biblii historie za pomocą wystaw, atrakcji, kina i nie tylko.

Zbudowana z około 12 000 drzew, arka prezentuje posągi różnych zwierząt, dwie sale kinowe, restaurację i pełni rolę miejsca spotkań biznesowych, ślubów i specjalnych wydarzeń.

Johan Huiber, napędzany pragnieniem wyrażenia swojej miłości do państwa żydowskiego, marzy o zabraniu arki do Izraela.

W fascynujący sposób twórczość Johana Huibera przekracza granice architektonicznego cudu; staje się statkiem wiary, symbolem oddania i dowodem na spotkanie duchowości i rzemiosła.

Jakie są Twoje komentarze?

Like this post? Please share to your friends: