Bez zasłony: jak wyglądają żony arabskich szejków.

Wielu ludzi wierzy, że wszystkie wschodnie kobiety pojawiają się publicznie tylko w welonie, a wiele z nich w ogóle nie opuszcza domu. Powstaje wrażenie, że ich całe życie jest ograniczone do czterech ścian, a ich przeznaczeniem jest wychowywanie dzieci.

Jednakże to dalekie od prawdy! Żony arabskich szejków prowadzą aktywne życie, a nawet angażują się w działalność polityczną.

Sheikha Haya Bint Hussain Al Maktoum

Sheikha Haya jest drugą żoną władcy Dubaju, szejka Mohamada Al Maktouma. Sheikha pochodzi z rodziny królewskiej, jej ojciec jest królem Jordanii. Ukończyła studia na Uniwersytecie w Oxfordzie. Podczas jednych z królewskich uroczystości spotkała szejka Mohamada Al Maktouma i zdobyła jego serce.

Sheikh ma dwójkę dzieci, ale Sheikha nie pozostawała w domu. Ta kobieta aktywnie angażuje się w pracę społeczną. Jednym z jej projektów był fundusz walki z głodem w jej rodzinnym Jordanii. Ponadto, żonę władcy Dubaju często można spotkać na wyścigach, konie są jej pasją. Sheikha ubiera się w europejskim stylu, często uczestniczy w wydarzeniach społecznych i uważana jest za jedną z najpiękniejszych kobiet na Bliskim Wschodzie. Obecnie shejk i jej syn mieszkają w Anglii. Kobieta złożyła pozew rozwodowy i nie jest zmartwiona postawą swojego męża wobec dzieci.

Królowa Fatima Kulsum Zohar Arabii Saudyjskiej

O niej jest niewiele informacji: dziewczyna urodziła się w bardzo prostej rodzinie, uczyła się w Dubai International College. Posiada dyplom prawa i ukończyła King Saud University w Rijadzie, w Arabii Saudyjskiej.

Nikt nie wie, jak biedna dziewczyna zdołała przyciągnąć uwagę króla i zostać jego żoną. Warto wspomnieć, że król Abdullah był żonaty ponad 30 razy, ale żadna z żon nie potrafiła zjednać sobie dostatecznie królewskiej osoby, aby pozostać w jego komnatach. Fatimie się to udało. Przez wiele lat o niej niewiele było słychać, ale niespodziewanie żona króla założyła stronę na Facebooku, którą prowadzi w języku angielskim.

Sheikha Mozah bint Nasser Al Missned

Druga żona byłego Emira Kataru, Hamada bin Khalify Al-Thaniego, i matka obecnego władcy, Sheikha Moza, nie tylko angażuje się w działalność charytatywną, ale także aktywnie uczestniczy w życiu politycznym. Sheikha została wysłanniczką UNESCO, pełni niektóre stanowe i międzynarodowe funkcje, a nawet otrzymała tytuł damy komandora Orderu Imperium Brytyjskiego.

Jej styl jest podziwiany przez cały świat: matka SIEDMIORO dzieci, sheikha ma doskonałą sylwetkę i genialne wyczucie stylu. Szanując tradycje swojego kraju, sheikha ubiera się skromnie i skromnie, ale jednocześnie zgodnie z światowymi trendami.

Królowa Rania Al-Abdullah z Jordanii

Żona króla Abdullaha ibn Al-Husseina Al-Hashimiego z Jordanii i matka następcy tronu, księcia Husseina, najstarszego spośród czwórki dzieci pary, Rania uważana jest za najbardziej znaną wschodnią królową na świecie.

Nie siedzi w domu, kobieta stała się aktywistką w walce o prawa kobiet na Bliskim Wschodzie, jest zwolenniczką prawa kobiet do zakładania własnych firm i przedsiębiorstw, niezależnie od opinii ojca czy męża. Królowa nalega na stopniową zmianę tradycyjnego stylu ubierania się: sama Rania kocha dżinsy i koszule w męskim stylu, regularnie pojawia się publicznie z odkrytą głową, a wśród projektantów mody preferuje Giorgio Armani. W 2008 roku Rania stała się pierwszą arabską królową, która pojawiła się na okładce Vanity Fair w dość wyzywającym dla orientalnej kultury stroju. Królowa Rania posiada także stopień pułkownika w jordańskiej armii: ten stopień został jej przyznany osobiście… przez jej męża.

Amira al-Taweel, Księżna Arabii Saudyjskiej

Amira al-Taweel w Arabii Saudyjskiej jest nazywana buntowniczką i niszczycielką podstaw tradycyjnego społeczeństwa. Księżna wcale się tym nie przejmuje: przed ślubem z księciem ukończyła University of New Haven w USA, ma stopień licencjata z zarządzania przedsiębiorstwem, posiada międzynarodowe prawo jazdy i osobiście prowadzi swoje samochody (niespotykana odwaga w Arabii Saudyjskiej).

Co więcej, kilka lat po ślubie Ameera… rozwiodła się z mężem! Mąż nalegał na posiadanie dzieci, ale ona nie widziała się jako matka. Plotki mówiły, że Amira była bezpłodna. Po rozwodzie książę Al-Walid ibn Talal Al Saud nigdy się nie ożenił, często spotyka się z Amirą i pozostają dobrymi przyjaciółmi, prowadząc wspólne działania charytatywne.

34-letnia księżniczka zaangażowana jest w sprawy humanitarne zarówno w Arabii Saudyjskiej, jak i na całym świecie. Amira prowadzi fundację, która wspiera programy i projekty skupiające się na likwidacji ubóstwa, pomocy w przypadku klęsk żywiołowych, dialogu międzywyznaniowym oraz autonomizacji kobiet. Amira al-Taweel odwiedziła ponad 70 krajów na całym świecie, jej misje mają również na celu poprawę wizerunku Saudyjskiej kobiety.

Księżniczka Amira, wraz z księciem Filipem, księciem Edynburga, oficjalnie otworzyła Centrum Studiów Islamskich imienia księcia Al-Waleeda ibn Talala na Uniwersytecie w Cambridge, gdzie otrzymała Nagrodę Księcia Filipa za wybitną działalność filantropijną. Następnie Amira przewodziła misji pomocy humanitarnej w Somalii, gdzie ona i jej były mąż nadzorowali dystrybucję środków fundacji.

Like this post? Please share to your friends: