„Co jest ukryte pod burką? Jak wyglądają żony szejków z makijażem i w modnych ubraniach?”

Wiele osób sądzi, że wszystkie orientalne kobiety pojawiają się publicznie tylko w burkach i rzadko opuszczają swoje domy, prowadząc życie ograniczone do wychowywania dzieci w czterech ścianach. Jednakże to dalekie jest od prawdy! Żony arabskich szejków prowadzą pełne życie i nawet angażują się w działalność polityczną.

Sheikha Haya Bint Hussein Al Maktoum

Sheikha Haya jest drugą żoną władcy Dubaju, szejka Mohamada Al Maktouma. Sheikha pochodzi z rodziny królewskiej: jej ojciec jest królem Jordanii. Edukację zdobyła na Uniwersytecie Oksfordzkim. Podczas jednego z królewskich świąt poznała szejka Mohamada Al Maktouma i zdobyła jego serce.

Pomimo posiadania dwojga dzieci, Sheikha nie zostaje w domu. Aktywnie angażuje się w działalność społeczną, między innymi zakładając fundusz przeciwko głodowi w swojej rodzinnej Jordanii. Dodatkowo, jako żona władcy Dubaju, często uczestniczy w wyścigach konnych, co odzwierciedla jej pasję do koni. Sheikha przyjmuje europejską modę, regularnie uczestniczy w wydarzeniach towarzyskich i jest uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet na Bliskim Wschodzie.

Królowa Fatima Kulsoom Zohar Arabii Saudyjskiej

O niej jest niewiele informacji: dziewczyna urodziła się w bardzo prostej rodzinie, studiowała na Dubai International College. Posiada stopień prawa i ukończyła Uniwersytet Króla Sauda w Rijadzie, Arabii Saudyjskiej.

Nikt nie wie, jak młoda kobieta zdobyła uwagę króla i stała się jego żoną. Należy zauważyć, że król Abdullah miał ponad 30 małżeństw, ale żadna z jego poprzednich żon nie zyskała jego przychylności, aby pozostać w jego komnatach – aż do Fatimy. Przez wiele lat mało było o niej słychać, ale niedawno zaskoczyła wszystkich, zakładając stronę na Facebooku, którą prowadzi w języku angielskim.

Sheikha Mozah Bint Nasser Al Missned

Sheikha Mozah, druga żona byłego emira Kataru, Hamada Bin Khalifa Al Thani, i matka obecnego władcy, głęboko zaangażowana jest zarówno w działalność charytatywną, jak i polityczną. Pełni funkcję specjalnego wysłannika UNESCO, zajmuje różne stanowiska rządowe i międzynarodowe, oraz została uhonorowana tytułem Damy Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego.

Matka siedmiorga dzieci, Sheikha ma idealną figurę i doskonałe poczucie stylu. Zgodnie z tradycjami swojego kraju, Sheikha ubiera się skromnie, ale zgodnie z globalnymi trendami.

Królowa Rania Al Abdullah Jordanii

Żona króla Jordanii, Abdullaha ibn Al-Husseina Al-Hashimi, i matka następcy tronu, księcia Husajna, najstarszego z czworga dzieci pary, Rania uchodzi za najbardziej znaną orientalną królową na świecie.

Nie pozostaje w domu, stała się aktywistką na rzecz praw kobiet na Bliskim Wschodzie, walczącą o prawo kobiet do zakładania własnych firm i przedsiębiorstw, niezależnie od opinii ich ojców czy mężów. Królowa naciska na stopniową zmianę tradycyjnego stylu ubierania się: sama Rania uwielbia dżinsy i koszule w męskim stylu, regularnie pojawia się publicznie z odkrytą głową i wśród projektantów preferuje Giorgio Armaniego. W 2008 roku Rania stała się pierwszą arabską królową na okładce Vanity Fair w dość wyzywającym stroju dla kultury wschodniej.

Królowa Rania posiada również stopień pułkownika w armii jordańskiej, który osobiście jej przyznał… jej mąż.

Amira al-Tawil, księżna Arabii Saudyjskiej

Amira al-Tawil często jest postrzegana jako buntowniczka i burzycielka tradycyjnych wartości w Arabii Saudyjskiej. Jednakże księżna nie zraża się takimi etykietkami. Przed zawarciem małżeństwa z księciem uzyskała tytuł licencjata administracji biznesu na Uniwersytecie Nowoangielskim w Stanach Zjednoczonych, zdobyła międzynarodowe prawo jazdy i śmiało prowadzi własny samochód – co jest niezwykłym czynem w Arabii Saudyjskiej.

Co więcej, kilka lat po małżeństwie Amira… rozwiodła się ze swoim mężem! Jej mąż nalegał na posiadanie dzieci, a ona nie widziała się jako matka. Plotkowano, że Amira jest bezpłodna. Po rozwodzie książę Al-Walid bin Talal Al Saud nigdy się nie ożenił ponownie, często widuje się z Amirą, pozostają dobrymi przyjaciółmi i razem prowadzą działalność charytatywną.

Księżna Amira, wraz z księciem Filipem, księciem Edynburga, oficjalnie otworzyła Centrum Studiów Islamskich im. księcia Al-Waleeda bin Talala na Uniwersytecie Cambridge, gdzie odebrała nagrodę od księcia Filipa za wybitną działalność charytatywną. Amira następnie kierowała misją pomocową do Somalii, gdzie ona i jej były mąż nadzorowali dystrybucję funduszy fundacji.

Like this post? Please share to your friends: